Yaz tatillerini kendi memleketlerinden geçirmek için Ardahan’a gelenlerinin sayısında patlamanın yaşandığı şu günlerde geçmiş yıllardan beri yaşanan, ama bir türlü çözüm bulunamayan önemli bir sorunu anlatacağım bugünkü yazımda..
Aslında çok kızmış, alenen yazacaktım insanların şeyini yapacak yer bulamadıkları Ardahan’ın kent merkezinde bir iki umumi tuvaletin niye olmadığını sorarken..
Evet geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda yaz tatilini Ardahan>’da geçirmek için gelenlerin biri dün matbaama inen ve ‘Pardon şey yapacak yer arıyordum’ diyen beyaz saçlı adamın halini görünce bir tuvalet yapamayıp, bu memleket gelişiyor diyenlere çok kızdım..
Çünkü insanların şeyini yapacak bir tuvaleti bile halen yapamayanların ne kadar yalancı, bir o kadar da beceriksiz olduklarını bir kez daha anladım..
Bir çeşme ve ağacın olmadığı yaylada ‘Hoçvan Festivali’ni düzenliyorum’ deyip, masaları okul sıralarından, çadırları köylülerin ölüleri hayrına yaptığı çadırlarda, suyu itfaiyede, elektriği seyyar jeneratör de, tuvaleti de validen isteyenleri gibi bu memlekete çok şey yaptıklarını söyleyenlerin bir şeyi yapacak umumi wc yapamamaları acaba niye?..
Yoksa kent içinde seyyar bir wc yapmak için bakanlar kurulu kararına mı gerek var?
Evet sevgili Ardahanlılar Ardahan’da yaşanan onca sorunların en başında ne burnunun dibinde geçmesine karşın Ardahan’ın Posof, Damal ve Hanak leçelerine verilmeyen doğalgaz, bir demir yolu (KTB) üç gümrük kapısı olmasına karşın ithalatın, ihracattın olmadığı sınır ticaretinin yapılmaması, nede her geçen gün biraz daha biten hayvancılıktır. Vs..
Çünkü çarşıya çıkan bir insanın (hele birde bu insan bayansa ve prostat vay haline!) şeyini yapacağı bir tuvaletin olmaması bu kentin en büyük sorunudur.. İnsanların kıvranarak çarşıda gezip, ‘Pardon şeyimi yapacak bir yer arıyorum’ demesi kadar önemli bir eksiklikten öte ne olabilir..
Maalesef geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda insanlar çarşıda şeyini tutarak gezer şu gelişiyor denilen, uluslararası festival, şenliklerin yapıldığı, cumhurbaşkanı, bakanların davet edildiği Ardahan’da..
Umarım Gagavuzya Cumhurbaşkanı da gelip sormaz, ‘Pardon şey yapacak yer arıyordum’ diye..
Not: Var ya hem de şehrin tam ortasında yıllarını onarılıp, halka açılmayan Milli Egemenlik Parkının, Kongre ve İnönü Caddesi’nin bir birine bağlandığı, siyasilerin gelip, miting yaptığı, PTT’nin hemen ortasına yaptık ya..

**Boyun Fıtığına Dikkat..
Teknolojinin son harikalarından olan cep telefonlarına giren internetin hemen hepimiz boyun fıtığı ettiğini Ardahan Devlet Hastanesine giden herkes daha iyi anlıyor..
Çünkü İl Milli Eğitim, İl Tarım, İl Kültür ve diğer bir çok resmi dairede ki durum gibi aylardır Kamu Hastaneler Genel Sekreteri olmayan Ardahan Devlet Hastanesine iktidarı ellerinden tutanlarca tıka basa doldurulanlar olduğu gibi hepimizin başı cep telefonlarından kalkmıyor.
Yeni valisinin göreve başlar başlamaz iki olay dolaysıyla ayağının tozuyla ziyaret ettiği Ardahan Devlet Hastanesinin çalışanları gibi hemen hepimizin başını kaldıramadığımız cep telefonların dolaysıyla hastaneye, iş yerine, kimin geldiği, kimlerin gitmediği bir türlü anlaşılamıyor..

administrator

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir