Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), mesken dahil çeşitli elektrik tarifelerine yüzde 38’e varan oranlarda zam yaparak 1 Temmuz 2024 itibarıyla yeni tarifeyi uygulamaya koyacak .

Elektrik Tarifelerine Zam

EPDK’dan Açıklama
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), mesken dahil çeşitli elektrik tarifelerine yüzde 38’e varan oranlarda zam yapma kararı aldı. 

EPDK tarafından yapılan açıklamada, enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarının artırıldığı belirtildi.

Mesken Aboneleri İçin Yüzde 38 Zam
Yeni tarife, mesken abone grubu için yüzde 38, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapıldı. Bu zammın ardından 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL’ye yükseldi.

Zam Tarihi: 1 Temmuz 2024
Yeni elektrik tarifesi, 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla geçerli olacak. Bu tarih itibarıyla uygulanacak zam, memurların ve emeklilerin 6 aylık enflasyon farkı hesaplamasına dahil edilmeyecek.

Hükümetin Kararı
Hükümet, enflasyonu artırır gerekçesiyle asgari ücrete ara zam yapmayacağını ve memur ile emekli maaşlarında da enflasyon farkı dışında zam yapmayacağını ilan etmişti. Ancak, elektrik fiyatlarındaki artış enflasyonu artıracak olmasına rağmen bu zam kararı alınmış oldu.

EPDK’nın aldığı bu zam kararı, enerji maliyetlerindeki artışı ve bunun tüketicilere yansımasını gözler önüne seriyor

#EPDK #ElektrikZammı #EnerjiMaliyetleri #Enflasyon #YeniTarife #ElektrikFiyatları

 

administrator

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir