Uluslararası Yatırım ve İş Konfederasyonu (ULUSKON) Başkanı Nezaket Emine Atasoy, Sierra Leone Ankara Büyükelçilisi Mohamed Hasan Kaisamba ziyaret etti. Sierra Leone’nin Türkiye’de görevlendirilen ilk büyükelçisi olan Mohamed Hasan Kaisamba, Türkiye’deki resmi ziyaretlerinden birini gerçekleştirmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İş dünyasının güçlü konfederasyonu ULUSKON, yeni pazarlar oluşturmak ve Türkiye’nin ihracattaki başarısına artı değerler katmak için çalışmalarına devam ediyor. ULUSKON Başkanı Nezaket Emine Atasoy, Türkiye’de ilk görev dönemine başlayan Sierra Leone Ankara Büyükelçilisi Mohamed Hasan Kaisamba’yı ziyaret ederek iki ülke arasında iş dünyasının yatırım alanları ve girişimcilik ekosistemleri hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Uluslararası Yatırım ve İş Konfederasyonu (ULUSKON) Başkanı Nezaket Emine Atasoy, Türk ürünleri ve markalarının uluslararası ticaretteki rolünü güçlendirmek amacıyla hızla gelişen ikili ticari ilişkiler sayesinde Afrika pazarında önemli bir ivme yakaladıklarını belirtti.

Atasoy, özellikle Ruanda, Gabon, Burundi, Burkina Faso, Kongo, Namibya, Tanzanya, Somali, Eritre, Togo, Nijer, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Güney Sudan ve Sierra Leone gibi ülkelerde ihracatta kayda değer artışlar yaşandığını vurguladı.

Türk ürünlerini ve Türk markalarını dünyanın her noktasında tanıtma ve ihracatını yapma, ulaştırılmasını sağlamak için ULUSKON’un çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini belirten Atasoy, “Türkiye Yüzyılı’nda Türk markalarının uluslararası ekonomik sistemin içerisindeki rolünü güçlendirmek, uluslararası ticaretteki payını artırmak için yeni pazarlar üretmeye, halihazırda olan pazarlarımızı genişletmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye-Sierra Leone İş Birliği ve Türk Yatırımcıların Faaliyetleri

Sierra Leone’nin Ankara Büyükelçisi Mohamed Hasan Kaisamba, Türkiye-Sierra Leone iş birliği ve Türk yatırımcıların faaliyetlerinden bahsetti.

Büyükelçi Kaisamba, “Sierra Leone’de iş yapan birçok Türk iş insanı bulunmaktadır. Ülkenin dostane yapısı ve sunduğu iş fırsatları, her geçen gün daha fazla Türk yatırımcının dikkatini çekmektedir.

Öne çıkan Türk yatırımları şunlardır:

Suma Grup: Sierra Leone’de havaalanı işletmeciliği yapmaktadır.

CarPower Ship: Bu Türk firması, ülkede enerji tedariğini sağlamaktadır.

Çimento ve Un Fabrikaları: Çeşitli Türk yatırımcılar tarafından işletilmektedir.

Ülkede sürekli yaz mevsiminin hakim olması, Sierra Leone’yi cazip bir yatırım merkezi haline getirmektedir. Ayrıca, Türk Hava Yolları’nın haftada 4 sefer gerçekleştirmesi, Free Town ile Türkiye arasındaki iş hacminin büyüklüğünü ve gelişmesini göstermektedir.” diye konuştu.

Kültürel Benzerlikler

Büyükelçi Kaisamba, Türk ve Sierra Leone kültürleri arasında birçok benzerlik bulunduğunu belirterek, “İki ülke de misafirperverlikleri ve sıcak kanlı insanları ile tanınmaktadır. Geleneksel aile yapıları, toplumsal değerler ve insan ilişkilerindeki samimiyet, iki kültür arasındaki benzerliklerden sadece birkaçıdır. Bu kültürel yakınlık, iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da güçlenmesine katkı sağlamaktadır.” dedi.

Yatırım İhtiyaçları ve Sektörel Fırsatlar

Büyükelçi Kaisamba, Sierra Leone’de özel sektör yatırımcılarına duyulan büyük ihtiyaçtan bahsederek, özel sektörde ilerlemenin, kamudaki hiyerarşik yapının aksine daha hızlı gerçekleştiğini belirtti.

Bu bağlamda, öne çıkan yatırım fırsatlarını şu şekilde sıraladı:

Turizm: Sierra Leone Cumhurbaşkanı, bakir plajlara sahip olan ülkenin turizm sektöründe gelişmesini arzu etmektedir. Turizm yerlerinin inşa edilmesi amacıyla inşaat sektöründe de büyük bir yatırım ihtiyacı bulunmaktadır.

Tarım: Gıda güvenliği, cumhurbaşkanının en büyük hassasiyetlerinden biridir. Bu nedenle, tarım sektöründe yabancı yatırımcılara ihtiyaç duyulmaktadır.

Eğitim ve Okullar: Ülkede yeni okulların açılması ve eğitim kalitesinin artırılması gerekmektedir.

Bilgi Teknolojileri ve Medikal Sektör: Bu alanlarda da yabancı yatırımcıya olan ihtiyaç vurgulanmıştır.

Doğal Kaynaklar ve Yatırım Potansiyeli

Sierra Leone, doğal maden kaynakları açısından oldukça zengin bir ülke olduğunu ancak, bu kaynakların henüz tam potansiyeline ulaşılamadığını belirten Büyükelçi Kaisamba, bu alanda yatırım yapacak Türk iş insanlarının ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

-Gelecek İş Birlikleri ve Destek Talepleri

Büyükelçi Kaisamba, bir sonraki ziyaretini ULUSKON ofisinde gerçekleştirmek istediğini ifade ederek, iade-i ziyarette, yatırım yapılabilecek sektörlerin detaylı bilgisini paylaşacağını ve ULUSKON ile iş birliği imkanlarını değerlendireceklerini, ayrıca gereken desteği ULUSKON’a sağlayarak birlikte birçok projede ortak çalışmayı hedeflediklerini söyledi.

ULUSKON’un çalışmaları sayesinde Türkiye’nin ihracat potansiyelinin arttığına dikkat çeken Atasoy, Afrika kıtasındaki iş fırsatlarını değerlendirerek Türk iş dünyasının uluslararası platformda daha etkin hale geleceğini belirtti. Bu kapsamda, Afrika ülkeleri ile ticari ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için stratejik adımlar atıldığını ifade eden Atasoy, Türk markalarının global arenada daha fazla yer alacağını ve Türkiye’nin uluslararası ticaretteki payının artacağını sözlerine ekledi.

Sierra Leone Ankara Büyükelçilisi Mohamed Hasan Kaisamba, Uluslararası Yatırım ve İş Konfederasyonu (ULUSKON) Başkanı Nezaket Emine Atasoy’a uluslararası yaptığı çalışmalarından ve ziyaretlerinden dolayı takdir ve teşekkürlerini iletti.

administrator

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir