Uluslararası Yatırım ve İş Konfederasyonu (ULUSKON) Başkanı Nezaket Emine Atasoy, Irak Büyükelçisi Majid Al-Lajwawi’yi makamında ziyaret etti. Görüşmede, Türkiye-Irak ticaret hacminin artırılması ve ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi konuları ele alındı.

Uluslararası Yatırım ve İş Konfederasyonu (ULUSKON), hayata geçirdiği projeler ve ülkeler arasında kurduğu kalıcı bağlarla ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaya devam ediyor. İthalat ve ihracat odaklı çalışmalarının yanında sosyal ve kültürel çalışmalarla da dikkat çekiyor.

Yeni pazar alanları oluşturmak üzere ülkelerin büyükelçileri ile düzenlediği toplantılara hız kesmeden devam eden ULUSKON Başkanı Nezaket Emine Atasoy, Irak Büyükelçisi Majid Al-Lajwawi’yi makamında ziyaret ederek ihracat ve ithalat hacminin artması noktasında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İki Ülke Arasında Ticaret Hedefi

Başkan Atasoy, 2023 yılında Türkiye-Irak ikili ticaret hacminin 20 milyar dolara ulaştığını belirterek, “İhracatımız 12.8 milyar dolar, ithalatımız ise 7.2 milyar dolar düzeyindeydi. Türkiye’nin Irak’ta gerçekleştirdiği müteahhitlik projelerinin toplam bedeli 34.3 milyar doları buldu. Hedefimiz, bu hacmi 50 milyar dolara çıkartmak ve ekonomik ile kültürel bağları daha da kuvvetlendirmek.” dedi.

Irak’ın Türk Yatırımcıları İçin Önemi

Irak Büyükelçisi Majid Al-Lajwawi, ULUSKON’un iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesindeki rolünü vurgulayarak, “Türk şirketleri Irak’ın farklı bölgelerinde aktif olarak çalışıyor ve yatırımlarını sürdürüyor. Türkiye, Irak’ta yatırımlarını ve ticari faaliyetlerini artırmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Kültürel ve Ekonomik Bağlar

Büyükelçi Al-Lajwawi, Irak’ta Türk kültürü ve dilinin yaygın olarak kullanıldığını, özellikle Türkmenlerin yaşadığı bölgelerde Türkiye’ye olan ilginin büyük olduğunu belirtti. Türkiye’nin Gazze konusundaki öncü rolünü ve hassasiyetini takdir ettiklerini ifade eden Al-Lajwawi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye’ye teşekkür etti.

Kalkınma Süreci ve Uluslararası İşbirliği

Irak’ın 2017 yılına kadar süren savaşın ardından kalkınma ve istikrar sürecine girdiğini belirten Al-Lajwawi, Türkiye’den gelen yardımlar ve yatırımlarla kalkınmada ilerleme kaydedildiğini söyledi. Ayrıca, Irak’ta Çin, Japonya, Kore, Almanya, Mısır ve diğer Arap ülkelerinin de çeşitli sektörlerde aktif olarak projeler yürüttüğünü dile getirdi.

İstanbul’da Ticaret Konferansı

Büyükelçi Al-Lajwawi, 4 Haziran 2024 tarihinde İstanbul’da Irak-Türkiye ticari ilişkilerini geliştirmek amacıyla bir konferans düzenleneceğini duyurdu. Konferansa, Irak’taki ticaret odaları ve çok sayıda işadamının katılacağını belirten Al-Lajwawi, “Türk işadamlarına tam destek vereceğiz. Irak, Türk yatırımcıların ve çalışanlarının işlerini daha rahat yürütebilmeleri için gerekli vize kolaylıklarını sağlayacaktır.” dedi.

ULUSKON’un Irak’ta yaptığı çalışmalar ve yürüttüğü projelerden dolayı teşekkür eden Büyükelçi Al-Lajwawi, “Başkan Nezaket Emine Atasoy’u cesareti ve çalışkanlığıyla takdir ediyorum.” dedi.

administrator

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir