Kepenk Gençlik Derneği’nin koordinasyonunda yürütülen ‘Gelenekten Geleceğe, Spordan Kardeşliğe’ projesi toplam 5 ortak kurum ile gerçekleştirildi. Projede geleneksel, yerel, etno sporlar hakkında eğitim, deneyim ve tanıtım faaliyetleri yapıldı. Bosna Hersek’te okçuluk, Makedonya’da yağlı güreş, İsveç’te kano ve Sivas’ta geleneksel sporlar festivali yapıldı. Yurtdışı proje ortaklarının ev sahipliğinde spor faaliyetlerinin yanı sıra geleneksel sporlar hakkında söyleşi, panel ve çalıştay yapıldı. Proje kapsamında belgesel ve uluslararası fotoğraf yarışması da yer aldı. Açılış konuşmalarında Kepenk gençlik derneği başkanı Mahmut ÇELİKUS ve Yunus Emre Enstitüsü başkan yardımcısı Abdullah Kutalmış YALÇIN söz aldılar. Program Şed kuşatma tiyatrosu, geleneksel sporlar belgeseli ilk gösterimi ve geleneksel sporlar uluslararası fotoğraf yarışmasının ödül töreni ile devam etti. Belgeselin yönetmeni Mustafa Selim ÇELİKUS’a plaket takdim edildi.

Yarışmada birincilik ödülünü Filipinler’den Bernard RECIRDO ejderha teknesi yarışı sporunun fotoğrafı ile, ikincilik ödülünü Endonezya’dan Deni DAHNIEL Pencak Silat sporunun fotoğrafı ile, üçüncülük ödülünü Türkiye’den Dilara İrem SANCAR okçuluk sporunun fotoğrafı ile kazandı.

Birincilik ödülünü temsilen Filipinler elçiliği üçüncü katip Emil GARSİA, İkincilik ödülünü temsilen Endonezya büyükelçiliği ikinci diplomatı sayın Fikriyani RİDUAN teslim aldı, diplomatlar genel olarak iki ülke yakınlaşmasından ve ülkelerinde geleneklerine verdikleri değerden bahsettiler ve organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ettiler. Yarışmanın jüri başkanı Anadolu Ajansı Görsel Haberler Direktörü Fırat YURDAKUL’la teşekkür plaketi takdim edildi, YURDAKUL geleneksel sporların önemine ve görsel dilin gücüne dikkat çekti. Proje ortağı ve emeği geçenlere plaket takdimi ve toplu fotoğrafın ardından program sona erdi

administrator

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir