Mehmet Çatakçı
Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Aykut Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi. TÜİK yılın ilk altı ayındaki toplam enflasyonu yüzde 24,73 olarak açıkladı. Yani memurun, emeklinin zammını belirleyecek olan oran bu. Ancak aynı enflasyon ENAG’a göre yüzde 39,5, İTO’ya göre yüzde 29,7 oldu. Eğer TÜİK gene zam oranı öncesi bir enflasyon sürprizi yaptıysa bu, kul hakkını yemekten sıkılmadılar demektir.” Diyen Milletvekili Kaya, “Ancak vatandaşın TÜİK’in verilerine hâlâ güven duymadığı da açık. TÜİK “Yıllık enflasyon haziran itibarıyla yüzde 71,6.” diyor ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası “Yıl sonunda yüzde 40 civarına inecek.” diyor. Ancak Koç Üniversitesi ve KONDA’nın hane halkı enflasyon beklenti anketine katılan vatandaş, ortalama olarak haziran enflasyonu için “yüzde 113” yıl sonu enflasyonu içinse “yüzde 93” diyor” ifadelerini kullandı.
VATANDAŞI ENFLASYONUN DÜŞTÜĞÜNE İKNA ETMEK ZOR
“TÜİK’e düşük enflasyon hesaplatmak kolay ama vatandaşı enflasyonun düştüğüne ikna etmek zor” diyerek eleştirilerini sürdüren Milletvekili Kaya, “Diyelim ki TÜİK verilerle oynamayı bıraktı ve doğru olanı açıklıyor, yılın ikinci yarısı için her ay yüzde 2 enflasyon gelse yıl sonu enflasyonu yüzde 40,5 olacak, Sayın Şimşek ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetimi de “Hedefi tutturduk.” diye sevinecek belki ama şu soruyu hepimizin sorması lazım: Yüzde 40 düşük bir enflasyon mu?” değerlendirmesinde bulundu. Sözlerinin devamında “Gelin haziran enflasyon verisi açıklayan diğer ülkelerin yıllık enflasyonlarına bakalım: Zambiya yüzde 15,2; Pakistan yüzde 12,6; Kenya yüzde 4,6. Bizi kıskanan Avrupa’da ise şöyle sonuçlar: Belçika 3,74; Almanya 2,2; İtalya 0,8.” diyen Kaya, “Bu ülkeler kıskansa kıskansa bunca eziyete rağmen ülkesinden ümidini kesmeyen vatandaşı kıskanırlar yoksa yönetim kalitesi ya da ekonomi alanında neyimizi kıskanacaklar Allah aşkına?” diye sordu.
YÜKSEK KİRA ARTIŞLARI KAPIDA
Kaya“Hâl böyleyken Sayın Şimşek “Dezenflasyon süreci başladı.” dedi. Yahu “Başladı.” dediği sürece akaryakıt zammıyla “Merhaba!” dedik.” diyen Milletvekili Aykut Kaya, “Bir de konut kiralarındaki üst limit kalkıyor ve on iki aylık ortalama TÜFE’nin yıllık artışı formülü devreye girecek yine kira artışları için yani bu ay kira güncellemesi yapacak olan kiracının karşılaşacağı artış oranı yüzde 65,1” diyerek duruma tepki gösterdi.
HİÇ Mİ VİCDAN KALMADI?
2/2
Sözlerine “Asgari ücretli Mehmet kardeşimizin cebine 17.002 TL giriyor. Diyelim ki kutu kadar bir eve 7 bin TL kira veriyor. Şimdi, hepimiz biliyoruz ki Mehmet kardeşimize zam yok ancak gelecek ay kirası yeniden belirlenecek. Ev sahibi Mehmet’e diyecek ki: “Kira artış oranı yüzde 65.” Yani 7 bin oldu 11.550. Zaten 7 bini zor ödeyen Mehmet 11.550’yi nasıl ödeyecek? Diyelim ki ödemek durumunda kaldı ve geriye 5.452 TL’si kaldı. Geçen ay kiradan sonra kalan 10.002 TL’yle geçinemeyen Mehmet bu sefer 5.452 TL’ yaşayacak Nereden kıssın da yaşamaya devam edebilsin Mehmet; su mu içmesin, 20 kilometre uzaktaki işine yürüyerek mi gitsin “Elektrik harcamaya ne gerek var.” deyip akşam evinde karanlıkta mı otursun, zaten dolduramadığı buzdolabını satsın mı Mehmet? Bu Mehmetlerin, Ayşelerin sayısı 10 milyonlar bu ülkede.” diyerek devam eden Kaya, “Hiç mi vicdan kalmadı bu ülkenin Hükûmetinde, ekonomi yönetiminde?” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı

administrator

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir