Beyaz Belge Genel Müdürü Resul Sündük, KOSGEB’in girişimcilik destek programının yaptığı, yeni nesil girişimcilik desteğini duyurdu. 

Bu destekle, işletmelerin kurulmasından başlayarak geliştirilmesine ve sürdürülebilirliğine kadar uzanan süreçte birçok destek verileceğini ifade etti.

 

ÜST LİMİT 2 MİLYON TL

Girişimcilik alanında faaliyet gösteren işletmelere yönelik destek programında yapılan düzenleme ile iş kurma ve geliştirme desteği sağlanacak. 

Beyaz Belge Genel Müdürü Resul Sündük, KOSGEB’in bu atılımıyla, kendi işi kuracak ve büyütecek kişilere verilecek destek miktarının 2 milyon TL olarak belirlendiğini duyurdu.

 

İŞ KURMA DESTEĞİ

Sündük, İş kurma desteği kapsamında girişimcilere %100 destek oranıyla geri ödemesiz olarak kuruluş ve personel desteği sağlandığını bildirdi. 

Gerçek kişi statüsünde kurulan işletmelere 10 bin TL, sermaye şirketi statüsünde kurulanlara ise 20 bin TL tutarında kuruluş desteği verildiğini, ayrıca genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olan girişimcilere ek destekler sunulduğunu açıkladı.

 

İŞ GELİŞTİRME DESTEĞİ

Beyaz Belge Genel Müdürü Resul Sündük, iş geliştirme desteği kapsamında ise girişimcilere 1,5 milyon TL üst limit dahilinde yüzde 80 destek oranıyla geri ödemeli olarak destek sağlandığını duyurdu.

Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda destek üst limitine 150 bin TL daha ilave edildiğini söyledi.

 

BAŞVURU VE GERİ ÖDEMELER

Resul Sündük ’ün açıklamasına göre; iş kurma desteğine başvurular, işletmenin en fazla 1 yıl önce kurulmuş olması şartıyla yapılabilecekken, iş geliştirme desteğine destek programına başvuru tarihi itibariyle işletmesini en fazla 3 yıl öncesinde kurmuş olan girişimciler başvuru yapabilecek. 

Geri ödemeli destekler için herhangi bir faiz ve komisyon uygulanmayacak olup işletmelerin geri ödemeleri 36 aylık süre içerisinde geri dönecek.

 

BAŞVURU TAKVİMİ

Beyaz Belge Genel Müdürü Resul Sündük, İş kurma desteğine başvuruların sürekli olarak kabul edilirken, iş geliştirme desteği için yılda belirli dönemlerde başvurular alınacağını açıkladı.

İlk dönem başvurularının ise 10 Mayıs- 28 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini bildirdi.

 

#Girişimcilik #DestekProgramı #KOSGEB #İşletme #GeriÖdeme #BaşvuruTakvimi

administrator

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir