Ankara Büyükşehir Belediyesinin kent turizmini canlandırmak ve tarihi miras kalıntılarının günümüze kadar yansıyan öyküsünü vatandaşlarla paylaşmak amacıyla başlattığı “Ankara Miras Şantiye Gezileri” Başkentlilerden yoğun ilgi görüyor. Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığının uzman arkeolog rehberleri eşliğinde gerçekleştirilen gezilerde vatandaşlar; Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi’ni gezerken hem bölge tarihine ilişkin bilgiler alıyor hem de restorasyon çalışmalarını yerinde inceleme imkânı buluyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin kentin kültürel ve tarihi mirasının korunmasının yanı sıra gelecek nesillere aktarılması ve vatandaşlara hayata geçirilen çalışmalar hakkında bilgi paylaşılması amacıyla düzenlediği “Ankara Miras Şantiye Gezileri” devam ediyor.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığının uzman arkeolog rehberleri eşliğinde gezilerde vatandaşlar; Ulus Tarihi Kent Merkezi’nin içinde yer alan Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi’ni gezerken hem bölge tarihine ilişkin bilgiler alıyor hem de restorasyon çalışmalarını yerinde inceleme imkânı buluyor.

YİRMİ BİRİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı; Roma Tiyatrosu, Arkeopark ve Ankara Kalesi Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında çalışmalarının yürütüldüğü şantiyelerin kapılarını vatandaşlara açmaya devam ediyor. Başkentin 2 bin 800 yıllık tarihine ışık tutan yapıları yeniden ayağa kaldırmak ve gelecek nesillere aktarmak için restorasyon çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Uzman rehberler eşliğinde ücretsiz olarak 21’incisi gerçekleştirilen gezilere; https://forms.ankara.bel.tr/ankaramiras adresinden form doldurularak katılım sağlanabiliyor.

VATANDAŞLARDAN BÜYÜKŞEHİRE TEŞEKKÜR

Düzenlenen şantiye gezisine katılarak, Ankara tarihi ve bölgedeki restorasyon çalışmaları hakkında bilgi alan Başkentliler ise şunları söyledi:

-Turhan Gülçiçek: “Çok güzel bir çalışma. Yıllardır Ankara’dayım buranın böyle güzel tarihi bir mekân olduğuna ilk defa şahit oldum. Ankara’nın tarihi açısından bilgiler verdiler. Bizans, Roma ve Osmanlı tarihine dair ayrıntılı bilgiler verdiler. Çok hoşuma gitti, teşekkür ederim.”

-Cahide Keskin: “Tarih öğretmeniyim. Merak ettiğim bir alan burası. Formu görür görmez hemen doldurdum. Bu alanla ilgili öğrencilerimle çalışmalar yapıyorum. Arkeolog arkadaşlar çok güzel bilgiler paylaştı.  Çok başarılı buldum bu projeyi organize edenlere teşekkür ediyorum.”

administrator

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir