Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca, yerel ve ulusal medya mensuplarıyla düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Düzenlenen basın toplantısına Belediye Başkan Yardımcısı Sinan Aydın’da katılım sağladı.
Altınova Belediye hizmet binası 4. katında düzenlenen basın kahvaltısında Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Soru cevap şeklinde ilerlenen basın toplantısında Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca, ilçenin alt ve üst yapısına, sosyal alanlarına, turizme, Altınova Belediyesinin borç durumuna, işten çıkarılma konularına, Meslek Yüksek Okulu, Anne Kart ve Tekstil atölyesi gibi seçim projelerine değindi.

‘’BORÇTAN KORKMUYORUM’’
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fazlaca, devam eden çalışmalar ve projelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Göreve gelmeden önce beklediğim ve beklemeyi umduğum bir senaryom vardı diyerek sözlerine başlayan başkan Fazlaca, “Borç açısından bir yekün var sosyal medyadan da yayınladığımı ve bu da ciddi bir rakam Altınova Belediyesi geliri yüksek bir belediye olarak lanse edilmesine rağmen borç yükü fazla. Ama ben borçtan korkmuyorum bu gelir çarkları tekrar döndürülüp burası amorti edilebilir. Kısa, orta ve uzun vadede düşündüğüm şeyler öncelikle sosyal üst yapılara yönelik olacaktı. Fakat altyapıyla ilgili büyük yatırım gerektiren, proje gerektiren, arıtma, içme suyu, yağmur suları bununla ilgili Altınova’da sıkıntı var ve bu zamana kadar hep ötelenmiş. Dolayısıyla bizde bunu kucağımızda bulduk ve bunun maliyetine ilişkin de tersanecilerimizden yardım alacağız. Yaklaşık 37-40 milyon TL gibi altyapı arıtma yatırıma acil ihtiyacımız var, önceliğimiz bunun çözümlenmesi. Orta vadede de bir daha sezona yetiştirmeyi düşündüğümüz yarım kalmış bir düğün salonu projesi vardı. Bu da şu andaki rakamlarla 20 milyon TL’lik bir rakama tekabül ediyor. Biz bunu bir ileri seviyeye götüreceğiz. Düğün salonunun altı pazaryeri olarak kullanılıyordu biz bunu sosyal alana çevireceğiz. Bu iki projeyi hayata geçireceğiz kısa ve orta vadede. Uzun vadede planladığımız projelerimiz ise sahil, Bayraktepe ve güzel bir orman yapımız var bizim. Bunu turizme kazandırmak için projelerimizi çizdiriyoruz. Tahsisleriyle ilgili sıkıntılar vardı onları çözümlemeye çalışıyoruz. Uzun vadede orayla ilgili güzel projelerimiz var” dedi.

‘’YALOVA GENELİNDE EN AZ İŞÇİ ÇIKARTAN BELEDİYEYİZ’’
Altınova Belediyesinden işçi çıkarmaları ile ilgili açıklamada bulunan Fazlaca,’’ Altınova Belediyesi olarak kendilerinin de personel çıkartması yaptıklarına değinen Fazlaca, “Personel çıkartması yaparken biz burada şuna dikkat ettik. Burada herhangi bir hakka girmeden, çalışanlara dokunmadık. Ama bankamatik elemanı dediğimiz dışarıdaki kurumlarda olsun ya da belediyeye uğramadan çalışanların işten çıkartılmalarını yaptık. Bir ikincisi de teşkilatla birebir görevlendirilmiş işte kadın kolları olsun ilçe yönetiminde olsun bununla bağları olan kişilerle yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. Bu da toplam yekününe baktığımızda çok bir sayı değil diğer belediyelere baktığımızda en az işçi çıkartması yapan belediye biziz. Belediyemizin borcuyla ilgili de göreve geldiğimizden bu zamana kadar çok bir ödeme yapamadık çünkü kasamızda çok paramız yoktu. Sadece maaşları ödeyecek kadar vardı. Ama biz toplamda bunu şu anda 3 katına çıkardık kasa mevcudumuzu. Şu anda piyasa borçlarımızı ödemeyi öncelik edindik. Sonuçta Altınova Belediyesinin bir imajının tazelenmesi lazımdı. Borçları öteleyen bir belediye imajı çizmek istemiyorum ben. Mevcut geride kalmış ödenmeyen piyasa borçlarına öncelik verdik şu anda onları ödüyoruz.’’ dedi.

‘’TASARRUF TEDBİRLERİ, SİYASİ BİR KARARDIR’’
Tasarruf tedbirleri genelgesini de eleştiren Fazlaca,’’ Tasarruf tedbirleri biliyorsunuz siyasi bir karar. Mevcut belediyelerin ülke genelindeki açıklamalarında zaten bir borç yükü var. Cumhuriyet Halk Partisinin belediyeleri zaten bu tasarrufları yapmak için gelmişti. Ekstra bir genelgeyle ile bunu siyasallaştırmak şöyle, bizim halkla buluşmamızı, temasımızı engelleyecek bunlar belki etkileyecek yatırım anlamında. Halkın bunu bildiğini ve siyasi bir karar olduğunun farkında olduğunu düşünüyorum. Bizde bunları sponsorlar aracılığıyla çözeceğiz. Hiçbir şey bizim halkla buluşmamızı engelleyemeyecek” dedi.

‘’ANNE KART VE TEKSTİLATÖLYESİ PROJESİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ’’
Anne Kart projesiyle ilgili mecliste mevcut minibüs ve otobüslerle ilgili bir gündem belirlediğini belirten Fazlaca,’’ Ulaşımda annelere yardımcı olması amacıyla minibüsçülerimizle de görüştük buna bir formülde geliştirdik. Bunu önümüzdeki Eylül ayında okullar açıldığında hayata geçireceğiz. Tekstil atölyesiyle ilgili de yer çalışmaları tespitleri yaptık. Sanayi bölgesinde olmasını istiyordum şu anda orada mevcutta bir alanımız yok. Çavuşçiftliğinde bir yer tespit ettik ve orayla ilgili çalışmalarımıza başlayacağız.” dedi.

‘’MESLEK YÜKSEKOKULUNA TERSANECİLERDEN SPONSOR ARIYORUZ’’
Altınova Meslek Yüksekokulunun geleceğine ilişkin sorulan soruyu yanıtlayan Başkan Fazlaca, “Biz görüşmelerimizi yaptık kira oranları yüzde 200’e kadar fahiş bir şekilde belediyemizin karşılayamayacağı oranlara çıktı. Dolayısıyla bir burada meslek yüksekokulunun devam etmesini istiyoruz ama elektrik, personel gideri, kirası şu anda belediyeye büyük bir külfet getiriyor. Bizde bunu karşılayamayacağımızı belirttik. Ama karşılayacak tersane girişimcileriyle irtibata geçtik, büyük tersanelerin birkaçıyla görüştük. Kiranın onlar tarafından karşılanmasına yönelik girişimlerimizi üst perdeden yapıyoruz çünkü burası için bir ihtiyaç. Halktan ziyade tersaneler bölgesine personel arayışı olacak oradan çıkan personeller için destek gerekmektedir. Dolayısıyla onlarla işbirliğine gitmek istiyoruz. Özel giderlerini biz karşılayacağız ama kira ciddi anlamda büyük bir külfet belediyeye. Bunu da tersanecilerle çözüp aynı şekilde devam etmesini istiyoruz. Karşılamama durumu olursa kapanma durumu söz konusu olamaz kampüse devredilecek. Hazırda öğrencileri var ama kampüse çekilme bir durum olur. Biz öğretim görevlileriyle görüştük, müdürümüzle görüştük, kapanması asla söz konusu değil çünkü ihtiyaç olan bir durum. Karşılamama durumu olursa tersanecilerimizin o zaman kampüse çekilecek.” dedi.

‘‘BEKÂR EVİ PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ’’
Altınova’da gerçekleşmesi düşünülen bekâr evleri projesine ilişkin de açıklamada bulunan Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca, “Kısa vadede şunu yapacağız burada kaymakamlık nezdinde bir komisyon kurulmuştu. Emniyetin, ilçe sağlığın ve belediyenin bulunduğu bir komisyon. Bu komisyon aktive edilmemiş, dolayısıyla bir baskı unsuru olarak ilçe nezdinde kullanılmamıştı. Bunu kaymakam beyle görüşüp aktif hale getireceğiz. Uzun vadede ise bunun imar değişikliği ile ilgili bizim mevcutta kendi yerimiz yok belediyeye ait. Böyle bir konut yapmaya yeterli yerimiz yok, daha doğrusu hiçbir yerimiz yok. Burada bir imar değişikliğine giderek bu tür konut alanlarını yarattıktan sonra burada yatırımcılarla yap-işlet-devret modeliyle ilerlemeyi düşünüyoruz. Gittikçe büyük bir sorun haline geldi. Tersaneler bölgesinde imar değişikliği ile ilgili adımlarımız var. Zaten yakışanı da, olması gereken yerde orasıdır.” İfadelerine yer verdi.

Başkan Fazlaca, basın kahvaltısı sonrası gazetecilerle hatıra fotoğrafı çekildi.

 

administrator

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir