AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Dr. Hasan Arslan genel kurulda gündem dışı söz aldı, konuşma yaptı. CHP’lilerin mevzuatta ve uygulamada olmayan “7/24 uzman hekim polikliniklerin kaldırılması” önerisine cevap verdi. “Böyle bir çalışma alanı yok” dedi. Arslan ayrıca Afyonkarahisar Belediyesi için anlaşılan CHP’nin merkez ilçe başkanının eşi olan avukata 120 bin TL ödenecek olmasını da kamu malını talan etme girişimi olarak değerlendirdi.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Dr. Hasan Arslan genel kurulda gündem dışı söz alarak CHP’lilerin mevzuatta ve uygulamada olmayan “7/24 uzman hekim polikliniklerin kaldırılması” önerisine cevap verdi. Arslan ayrıca Afyonkarahisar Belediyesi bünyesindeki YÜNTAŞ’a danışmanlık için aylık 120 bin TL’ye anlaşılan avukatı ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in 500 bin TL iddialarını yanıtladı. Arslan “AK Parti döneminde 30 bin TL. ile yapılan anlaşmayı; yaklaşık 17 katına çıkarıp 500 bin TL diyerek dikkatleri üzerine çekmeye çalışan CHP Genel Başkanı Özgür Özel bir kez daha sert bir kayaya çarpmıştır” diye konuştu.

“Özel’in özrü kabahatinden beter”

Arslan “CHP’nin algı siyasetini çok net gördüğümüz şu günlerde yapılan eş, dost ve akraba atamaları, ‘böcek bulduk’ diyerek hukukçu olmalarına rağmen tutanak tutturmadan, soruşturma açtırmadan gündeme getirip sonra da makam odalarını gereksiz bir şekilde yenilemeler ve son olarak YÜNTAŞ için görevlendirilen avukata vaat edilen aylık 120 bin TL. bizlere, maalesef mal bulmuş bir mağribi gibi adeta kamu mallarını talan etme girişimlerini bir kez daha göstermiştir. Bugün CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in özrü kabahatinden beter açıklaması, gün yüzüne çıkan telaşlarını da bir kez daha meşrulaştırmıştır” dedi.  

“Sert kayaya çarptı”

“Daha önce belediye avukatlarının 500 bin TL aldığı bu iddialar da, söz konusu talan etme girişimini örtme operasyonundan başka bir şey değildir” diyen Arslan sözlerine şöyle devam etti; AK Parti döneminde 30 bin TL. ile yapılan anlaşmayı; yaklaşık 17 katına çıkarıp 500 bin TL diyerek dikkatleri üzerine çekmeye çalışan CHP Genel Başkanı Özgür Özel bir kez daha sert bir kayaya çarpmıştır. CHP’lilerin kendi kusurlarını bir yalan ile kapatma konusundaki iftira geçmişlerini, işten çıkarılan ve sürgün edilen işçileri, olmayan bir böcekle kapatma girişiminden hatırlıyoruz. Naçizane tavsiyem, kendilerini yönlendirenleri bir kez daha gözden geçirmeleridir.

“Böyle bir çalışma alanı yok”

Öte yandan genel kurulda gündem dışı konuşmasında CHP’lilerin mevzuatta ve uygulamada olmayan “7/24 uzman hekim polikliniklerin kaldırılması” önerisine de cevap verdi. Arslan “CHP grubu pilot alanlarda uygulamaya alınan ve genişletilmesi planlanan 7:24 poliklinik çalışma prensibinin ve kısaltılması planlanan muayene sürelerinin sağlık sistemi üzerinde yaratacağı olumsuz etkilerin araştırılması amacıyla meclis araştırması açılması konusunda başvuruda bulunmuştur. Ancak böyle bir pilot çalışma alanının olmadığını poliklinik muayene sürelerinin kısaltılması hedefinin ve böyle bir planlamanın söz konusu dahi olmadığını üzülerek bildirmek istiyorum” dedi.

“Algı ve iddiadan ibarettir”

Arslan, CHP grubunun kastettiği ve hatta maalesef bu algı ve iddiaların yoğunlaşması karşısında Ankara Bilkent Şehir hastanesinin 7 Mayıs 2024 tarihinde basın açıklaması yaparak yalanlamak zorunda kaldığını dile getirerek şöyle konuştu; Gelin işin doğrusunu araştıralım, gelin bu konularda irtibatlı olalım. Kastedilen yataklı tedavi kurumları işletme Yönetmeliği’nde ve yataklı sağlık tesislerinde acil servis hizmetlerinin uygulama usul ve esasları hakkında tebliğ de bahsedilen branş nöbeti hususudur. Branş nöbeti acil servisinin kurulu bulunduğu sağlık tesisinde aynı uzmanlık dalından altı ve üzeri sayıda uzman tabibin görev yaptığı branşlarda 24 saat kesintisiz hizmet esasına dayalı olarak her bir uzmanlık dalı için düzenlenen nöbet türüdür. Acil servise başvuran acil hastalara kolay müdahaleyi sağlayan bu yöntem aynı zamanda yeşil alan hastalarına da hizmet verme esasına dayanmaktadır. Özellikle kapasitesi büyük hastanelerimizde düzenlenen bu branş nöbetindeki uzman doktorlarımız ihtiyacı karşılamak ve acil servise destek olmak açısından branşlarını ilgilendiren yeşil alan hastalarına da hizmet verebilmektedir. Yani algıda ya da önergede de bahsedildiği gibi hekimleri ve sağlık çalışanlarına yönelik yeni bir nöbet alanı görev alanı oluşturulmuyor, muayene sürelerinin kısalmasına yönelik bir çalışma yapılmıyor. Gelin sadece sağlıkta değil her alanda mantıklı akılcı gerçekçi gerçek önerilerde bulunun.

“Türkiye’de yaşam süresi artmıştır”

Arslan “Önerinin gerekçesini okuduğumda gördüğüm bazı hususlara da değinmek istiyorum. Türkiye’de doğumda beklenen yaşam süresi 2002’de 72.5 iken 2019’da 78.3’e çıkmıştır. Türkiye’de hekim sayısındaki artış 2012 yılında 100 bin nüfusa % 70-72 iken 2023 yılında 100 bin nüfusa 238’i çıkarmıştır. OECD ülkelerine göre yoğun hasta bakan hekimlerimiz gerçekten sayısal olarak az olmalarına rağmen yaklaşık on civarında frekans ile OECD ülkelerinden daha fazla hasta bakmaktadır. Zaten sağlık çalışanlarımızın fedakârlığı ile doğumda beklenen yaşam süresinin 72.5 ten 78’lere çıkmasa da bu yoğun çalışmayla sağlığa erişimin sağlanmasıyla sağlanmıştır” dedi.

AK Partili Arslan’ın mikrofonunu kapattı

Öte yandan genel kurulda konuşma yaptığı sırada CHP’li Özgür Özel’in iftira niteliğindeki ses kaydını genel kurula dinleten Arslan’ın mikrofonu CHP’li TBMM Başkan Vekili Gülizar Biçer Karaca tarafından kapatıldı. Aynı grup başkan vekili Arslan’dan önce konuşma yapan, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in arıcı kıyafeti giyerek konuşma yapmasına engel olmadı. Arslan yaptığı açıklamada milletvekillerine yapılan ayrımcılığı kınadığını kaydetti. 
 

administrator

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir